Jdi na obsah Jdi na menu
 


zbarvené

27. 2. 2007
Bílé zbarvení často s groši nebo malými černými tečkami. Typické zbarvení pro Starokladrubské bělouše, lipické koně, Shagya araby, někdy andaluští a lusitánští koně, ostatní plemena spíše výjimečně. Hříbata běloušů se rodí černá nebo hnědá, nikdy bílá!
Opravdu černé zbarvení začíná být velkou vzácností. Je typické pro Starokladrubské vraníky a fríské koně a časté u fellského a landéského ponyho. Pravého vraníka poznáte podle černé srsti o celém těle. Nahnědlá místa na nose a v oblasti slabin znamenají, že kůň je "černý hnědák", ne vraník.
Hnědáka značí hnědá srst po celém těle v kombinaci s černou hřívou a ocasem. Hnědáci také velmi často mají bílé odznaky na hlavě a nohou. Toto zbarvení je u koní asi nejčastější. Velmi časté je u ČT (českého teplokrevníka), amerického klusáka, hannoverského koně a dalších plemen, typické je pro Clevelandského hnědáka.
Ryzák má srst stejnou nebo světlejší než hnědák, ale jeho neklamným znakem je hříva a ocas ve stejné barvě, jakou má srst. Ryzáci nikdy nemají černé končetiny. Tato barva se také poměrně čato objevuje u ČT a francouzského jezd. koně.
Žlutohnědé zbarvení srsti s velmi světlou hřívou a ocasem. Typická barva pro haflingy. U ostatních plemen se izabella objevuje vzácně.
Plaváci mají srst o něco tmavší než je barva palomino a od těchto koní je ponáte zejména podle černé hřívy, ocasu a končetin od karpálu a hlezna dolů. Všichni plaváci musí mít úhoří pruh (pruh černé srsti, který jde od kořene ocasu po páteři, většinou asi 20-40 cm).
Tato barva by se dala popsat: velké černé nebo hnědé skvrny na bílém podkladě. Strakáči se dělí na dva typy - strakáč Skewbald (hnědé skvrny) a strakáč Piebald (černé skvrny). Strakáči se vyskytují u plemene Pinto a často také u Pottoka.

Kromě těchto barev mívají koně i další, ale tato zbarvení se už nepočítají mezi základní:

Grošáci se vlastně řadí mezi bělouše, protože většina grošáků časem zesvětlá do úplného bělouše. Toto zbarvení uvidíte velice často u mladších Starokladrubských běloušů.
Také tato barva se počítá bezi bílou a pstružáci se řadí mezi bělouše. Narozdíl od grošáků tito koně už nevybělají do čistě bílé.
Jak už jsem se výše zmínila, opravdoví vraníci se objevují jen vzácně. Daleko početnější jsou tzv. "Černí hnědáci". Srst těchto koní je převážně černá, ale na nose, na slabinách a někdy okolo očí mají srst hnědou.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář